EDX1800F Rohs-Analysator
1.Produkteinführung:
1.1. Product name and model: (EDX1800F)
Energy dispersion X-ray fluorescence spectrometer model 1800F
EDX1800F Rohs-Analysator
1.2. Arbeitsbedingungen:
Arbeitstemperatur: 15-30 ℃
Relative Luftfeuchtigkeit: 40% ~ 50%
Stromversorgung: Wechselstrom: 220 V ± 5V
1.3. Technical performance and index:
The range of elemental analysis is from sulfur (S) to uranium (U);
1.3.2. The analysis range of element content is 1 ppm bis 99.99%;
1.3.3. Messzeit: 100-300 Sekunden;
1.3.4. The detection limit of harmful elements (CD / Pb / Cr / Hg / BR) specified in ROHS directive is up to 1ppm;
1.3.5. The energy resolution is 144 ± 5 EV;
1.3.6. The temperature range is 15 ℃ to 30 ℃;
1.3.7 Stromversorgung: Wechselstrom 220 V ± 5V;( It is recommended to configure AC purified regulated power supply.)
EDX1800F Rohs-Analysator
1.4. Produktmerkmale
1.4.1 1800F is a product specially designed for RoHS, EN71 and other environmental protection directives.
1.4.5 one button automatic test, easier to use, more convenient, more user-friendly.
EDX1800F Rohs-Analysator
2.Main configuration
2.1 Si PIN electro cooled semiconductor detector: (latest detector)
2.1.1. Si PIN electro cooled semiconductor detector; Auflösung: 149 ± 5 ev
2.2 X-ray excitation device:
2.2.1. Maximum filament current output: 1mA;
2.2.2. It belongs to semi loss type, 50W, air cooling.
2.3 high voltage launcher:
2.3.1. Maximum output voltage: 50kV;
2.3.2. Minimum 5kV controllable regulation